Gå till innehåll
Lyckeby Bordtennisklubb
Lyckeby Bordtennisklubb

Topp 12 och utvecklingsläger

Förra helgen spelade fem av våra ungdomar, nämligen Wilma, Alma, Arvid, Alvin och Anton Region Topp 12 i Åstorp. Denna tävling är för de 12 bästa spelarna i södra Sverige och de som når de högsta placeringarna kvalificerar sig för Riks Topp 12. Detta gjorde dock ingen av våra spelare, men de lärde sig massor genom 11 matcher mot riktigt kvalificerat motstånd. Närmast riksfinalen är Wilma som placerade sig på en fjärde plats i tävlingen och därmed ligger på en hög reservplats.

Direkt från tävlingarna i Åstorp åkte sedan Wilma, Anton och Arvid vidare till Utvecklingslägret i Laholm för tre dagars träning med många toppspelare i södra Sverige.

Publicerad: 2023-11-06

Senast uppdaterad: 2023-11-06

Författare: Joakim Asterhed