Gå till innehåll
Lyckeby Bordtennisklubb
Lyckeby Bordtennisklubb

Helgen som gick...

I helgen spelade båda våra representationslag i hemmahall, samt våra lag i division 1 och 3 borta.

Vårt herrlag i Superettan fortsätter att ånga på. I helgen besegrades både Eskilstuna (6-3) och Norberg (6-4). I båda matcherna blev dubblarna avgörande och med en seriehelg kvar toppar vi serien två poäng före Falkenberg.

Våra damer i Pingisligan spelade på lördagen och förlorade trots mycket bra spel mot IK Juno med 3-5. I matchen gjorde klubbens spetsspelare Wilma Nilsson, 15 år debut i den högsta serien. Med tre matcher kvar ligger vi kvar på sista plats, tre poäng upp till BTK Frej på sjätte plats.

Vårt b-lag och c-lag spelade i Växjö respektive Kalmar. För vårt lag i division 1 blev det tyvärr två förluster mot Lund och Halmstad B. Det återstår även i den här serien två matcher och vi ligger på femte plats med nio inspelade poäng. Vårt division 3-lag spelade i lördags två matcher borta i Kalmar. Det blev seger med 8-1 både mot Kalmar och i seriefinalen mot Kristianstad. Det gör att vi för första gången i år leder serien med två matcher kvar att spela.

Publicerad: 2023-02-06

Senast uppdaterad: 2023-02-06

Författare: Joakim Asterhed